Шполяни ознайомилися з музейною експозицією Романа Круцика «Народна війна»

Четвертого лютого 2013 року в Шполянській школі мистецтв відбулася презентація музейної експозиції Київського музейного комплексу «Меморіал» ім. Василя Стуса «Народна війна» за участю її автора, історика-науковця Романа Миколайовича Круцика. Захід організовано з ініціативи районної громадської організації «Всеукраїнське об’єднання ветеранів» в особі голови Віктора Слюсаря та за сприяння представників малого бізнесу району.

Наглядний колаж в архівах і фотодокументах детально свідчить про події, які відбувалися в Україні впродовж 1917-1930-х років. Сама музейна експозиція «Народна війна» – це результат більш як дворічної праці науковців Київського «Меморіалу». Впродовж 2008–2009 рр. автори працювали в державних та галузевих архівах СБУ 18–ти областей України. Опрацьовано понад 350 фондів і близько 1500 архівних справ. В експозиції використано велика кількість фотодокументів, багато з яких представлені вперше.

За виявленими архівними матеріалами авторами вперше виведені статистичні дані про кількість селянських збройних повстань у всіх тогочасних дев’яти губерніях та в цілому по Україні, кількість відомих та невідомих повстанських загонів, підпільних антибільшовицьких організацій і їх осередків, антибільшовицьких загонів самооборони та стихійних виступів селян проти комуністичної окупаційної влади.

Представлена музейна експозиція «Народна війна» є першою спільною працею новоствореного «Громадського інституту історичної пам’яті» і товариства «Меморіал». Автори не претендують на абсолютну точність поданої статистики. Вона є явно заниженою, але відповідає опрацьованим архівним документам. Дослідження та пошук нових матеріалів триває. Путівник та експозиція можуть бути корисними для істориків, краєзнавців, викладачів, дослідників українського визвольного руху, студентської і шкільної молоді та всіх, хто цікавиться історією України.

Під час презентації виставки міський голова Віктор Заскалета привітав гостей у місті Шполі – географічному центрі України, та подякував за їх нелегку наукову працю та бажання доносити історичну правду до громадян України. Переглянути унікальну експозицію цього дня завітали до школи мистецтв представники громадськості району, а впродовж наступних двох днів екскурсії до минулого проводитимуться для учнівської молоді навчальних закладів.

shpola.gov.ua
Опубліковано у Новини | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *