У Шполянському районі виготовляють альтернативне паливо

Зараз в багатьох селах проблемою номер один залишається безробіття. Десяток, чи трохи більше років тому внаслідок реорганізації колгоспів подібна ситуація виникла й у Водяному. Якщо раніше на краю села з боку Кавунівки та Лип’янки тут діяв свинокомплекс, а поряд — колгоспні гаражі та майстерні, то внаслідок розрухи залишилася пустка. Новостворене після реформування колгоспів СТОВ «Урожай» розпочало працювати над відновленням у селі робочих місць, створенням нових.

Працівники заводу з бригадиром Олександром Іщенком (другий зліва)
На місці колишніх свинарників за кошти сільгосппідприємства у Водяному побудували завод з виготовлення альтернативного палива. Навколо нього окультурили територію. Нині навпроти підприємства піднімається молодий яблуневий садок.

Зрозуміло, що освоювати виробництво незвичного виду палива — пелетів — було непросто. Господарникам довелося вивчати досвід не лише українських колег, але й закордонних.

З введенням в дію заводу роботу отримали чотирнадцять жителів села. Тут задіяні переважно молоді чоловіки. Як розповів завідуючий виробництвом Валентин Погуляйко, нині люди трудяться у три зміни.

Потужності дозволяють виготовляти до однієї тонни пелетів за годину. А сировиною для виготовлення такого економного виду палива служить солома, яка залишається на полях після збору урожаю.

Такий вигляд мають пелетиЗа інформацією заступника директора СТОВ «Урожай» Миколи Гриценка, минулого року для переробки на заводі з полів товариства заготовлено 4,5 тисячі тонн соломи в тюках. Для цього торік господарством придбано сучасну техніку для пресування соломи, прес «Кроне», продуктивність якого 100 гектарів і більше за добу. Під час сезону збирання соломи прес працював у дві зміни.

Нещодавно для потреб заводу придбано ще одну обновку — так званий томагавк, тобто подрібнювач соломи. В господарстві також є подрібнювач дерева та гілляк, які збираються купами після прибирання обочин доріг під порослі. Цю сировину також можна використовувати для виготовлення пелетів.

На першому етапі виробництва з допомогою підіймача на тракторі тюки подаються у подрібнювач, а далі сировина потрапляє в обладнання, яке її максимально спресовує до потрібної форми і кондиції.

Готову продукцію, пелети, які за формою нагадують цигарки, пакують у мішки-бігбеги місткістю до однієї тонни. У такій упаковці готова продукція відправляється на продаж.

До речі, ефективність альтернативного палива власного виробництва у СТОВ «Урожай» перевірили на власному досвіді. Пелетами опалюють адміністративне приміщення водянського сільгосппідприємства та сільської ради.

Ольга Качан // Шполянські вісті