У Шполі готуються відзначити 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка у 2014 році

У 2014 році Україна готується відзначити 200-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка – геніального українського поета, художника, мислителя. 2013 рік є визначальним для завершення розпочатих і передбачених робіт щодо відзначення у 2014 році 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря.

В Черкаській області проведена певна робота щодо виконання Плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №167-р, Указу Президента України від 11.04.2012 №257/2012 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка», Протокольного доручення за результатами засідання Гуманітарної ради з питань підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка під головуванням Президента України В. Януковича від 05.04.2012 в області та виконано значний обсяг робіт.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 13.07.2012 № 200 затверджений План заходів з підготовки та відзначення в області 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка.

У Шполі готуються відзначити 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка у 2014 році

У Шполі готуються відзначити 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка у 2014 році

За кошти державного бюджету на сьогоднішній день відреставроване приміщення Будинку-музею Т. Г. Шевченка, внаслідок чого площа експозиційних залів та приміщень збільшена удвічі і нині становить 4303 кв. м.; відреставровані могила та пам’ятник Кобзаря в м. Каневі. Проведено реконструкцію території Верхнього парку Шевченківського національного заповідника, приплаву «Тарасова гора». Виконані роботи по І черзі Нижнього парку Шевченківського національного заповідника та збудоване санітарно-побутове приміщення заповідника. Здійснено благоустрій прилеглої до Успенського собору території. В с. Мошни Черкаського району придбані приміщення та земельна ділянка з метою подальшого створення в ньому «Музею Тараса Шевченка», розроблений тематико-експозиційний план для майбутнього музею, розробляється проектно-кошторисна документація для її створення. Оголошено конкурс на проект пам’ятника Т. Г. Шевченку в смт. Вільшана Городищенського району. Збудовано «Туристичний центр «Авто-Ріка» з терміналом та реконструкцією приплаву у м. Канів, який став одним з основних об’єктів водного туристичного маршруту «Київ – Канів – Черкаси – Чигирин». Реконструйована ярмаркова площа міста Канів, яка буде місцем проведення постійнодіючого ярмарку «Канівська торговиця». Збудовано гелікоптерний майданчик з пасажирським терміналом та під’їзною дорогою до с. Пекарі.

Безперечно, виконано значні обсяги робіт, але є ще не завершені об’єкти. Найближчим часом будуть проведені роботи ІІ черги реконструкції нижнього парку Шевченківського національного заповідника в м. Каневі. Планується завершення оздоблювальних робіт Успенського собору у м. Канів. Розпочато проектування та будівництво господарчого корпусу Шевченківського національного заповідника в м. Каневі. Буде проведено влаштування гідроізоляції підземних споруд будинку- музею Т. Г. Шевченка в м. Каневі.

На виконання Протокольного доручення за результатами засідання Гуманітарної ради з питань підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка під головуванням Президента України В. Ф. Януковича від 05.04.2012 року необхідно здійснити роботи на таких об’єктах:

– завершення будівництва Канівського міського Будинку культури та опрацювання питання щодо створення у ньому Шевченківського культурного центру (кошторисна вартість – 80,0 млн. грн.);

– проведення робіт з облаштування автомобільної дороги від Успенського (Георгіївського) собору до підніжжя Тарасової Гори (кошторисна вартість – 21,0 млн. грн.);

– спорудження пам’ятника Т. Г. Шевченку в селищі Вільшана Городищенського району (кошторисна вартість 2,5 млн. грн.)

Службою автомобільних доріг у Черкаській області проводяться ремонтні роботи на під’їздних автодорогах загального користування до м. Канева, які задіяні до відзначення 199-ї річниці з дня народження Т.Г.Шевченка. Крім того, Службою автомобільних доріг в області надані пропозиції Укравтодор щодо включення в план капітального та поточного ремонту на 2013 рік ділянки доріг, ремонт яких буде виконуватись у плані підготовки до відзначення 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка.

Безперечно, для гідного відзначення Ювілею та з метою залучення до цього процесу якнайбільшої кількості зацікавлених осіб в області пройде ціла низка різножанрових культурно-мистецьких заходів. Традиційно у березні – травні 2013 – 2014 років в установах культури і мистецтва, установах освіти проводитимуться тематичні вечори, шевченківські читання, виставки, концерти, аматорські та професійні вистави, читацькі конференції, конкурси читців, зустрічі з лауреатами Національної премії України імені Т. Г. Шевченка та багато іншого. Триватиме робота над довгостроковими різножанровими проектами, започаткованими в минулі роки. Також цього року будуть розпочаті кілька проектів з тривалою перспективою – так, щоб їхня кульмінація й логічне завершення припали на рік Великого Ювілею – 2014-ий.

Так, уже навесні цього року стартує обласна краєзнавчо-мистецька акція «Шевченковими шляхами Черкащини». Яскравий проект передбачає залучення всіх міст та районів, а також найбільших закладів культури і мистецтва області до творення спільної історії вшанування пам’яті Кобзаря на Черкащині. У перебігу акції учасники розкажуть про те, як відзначається в області важлива дата, які заклади Черкащини носять ім’я Т. Г. Шевченка, тощо. У результаті захід дозволить створити видання, що популяризуватиме зв’язок Черкащини з постаттю видатного поета й художника та підтвердить образ області як Шевченкового краю.

Також наразі кипить робота над новим масштабним проектом. Протягом 2013 – 2014 років планується проведення обласного фестивалю народної творчості, присвяченого 200-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Фестиваль сприятиме подальшому розвитку аматорського мистецтва, широкому залученню громадськості, творчої інтелігенції до вшанування пам’яті Великого Кобзаря. Фестивальні заходи відбудуться в усіх населених пунктах області.

Значні досягнення в плані відзначення важливої події демонструють театральні заклади області. Зокрема, протягом минулого року реалізований проект амбітної постановки в Черкаському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка драматичної поеми-тетралогії Богдана Стельмаха «Тарас». У 2012 році побачили світ його третя, друга та перша частини (нагадаємо, що події на сцені розгортаються в зворотному хронологічному порядку. Тобто починалося все в 2011 році з четвертої частини) – «Слова», «Доля» та «Безталання». Перед очима глядачів постало максимально достовірне, виразне втілення особистості Поета. У виставах відтворено маловідомі сторінки біографії Тараса Шевченка, а також зроблено екскурс в історію його творчості. У перспективі – показ усіх чотирьох частин у межах багатогодинної постановки на сцені Черкаського музично-драматичного театру в березні-травні наступного року.

Це, до речі, не єдине відтворення сюжетів видатного автора засобами сценічного мистецтва, яке представляють черкаським глядачам у межах шевченківських днів. Йдеться про Всеукраїнський фестиваль шевченківських театрів, який удруге відбудеться з 9 по 12 березня 2013 року. Спеціальний проект щоразу присвячується творчості Тараса Шевченка – сценічному прочитанню його поезії або драматургії – і передбачає участь професійних театральних колективів України, яким присвоєно ім’я Т. Г. Шевченка. На цей раз у фестивалі, крім Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, візьме участь Національна опера України імені Тараса Шевченка та Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка.

Серед традиційних обласних культурно-просвітницьких заходів, які пройдуть в області у шевченківські дні 2013 – 2014 років, варто назвати дитячі змагання, присвячені Великому Кобзареві (обласне свято дитячої творчості «Тарасові джерела» в с. Шевченковому Звенигородського району, конкурс кобзарського мистецтва, які проходять у травні; обласна виставка образотворчого мистецтва учнів шкіл естетичного виховання, присвячена дню народження Т. Г. Шевченка, запланована на березень-квітень); травневі фольклорні заходи (обласний мистецький фестиваль «Садок вишневий коло хати» в м. Городищі; обласне літературно-мистецьке свято «Вінок Кобзареві» у м. Звенигородці).

В області визначено навчальні заклади, які територіально пов’язані із життєвим та творчим шляхом Т.Г.Шевченка, та які носять його ім’я, для їх впорядкування чи реконструкції. З числа цих закладів у Мошнівській ЗОШ І-ІІІ ст. Черкаської районної ради протягом вересня-грудня 2012 року за кошти місцевого бюджету виконано ряд робіт на суму 279 тис.грн. У школі облаштовано внутрішні туалети, у спортивній залі здійснено заміну вікон на енергозберігаючі та проведено капітальний ремонт стелі. У 2013 році планується здійснити капітальний ремонт Золотоніської гімназії ім. С.Д.Скляренка та реконструкцію головного корпусу (прибудова внутрішнього туалету) Золотоніської ЗОШ І-ІІІст. №5.

З метою увічнення пам’яті Кобзаря у шкільних музеях, присвячених Т.Шевченку, проводиться робота щодо поновлення їх експозицій.

Черкаським територіальним відділенням Малої академії наук оголошено конкурс на кращу наукову роботу щодо дослідження творчої спадщини Т.Шевченка.

Проведено обласний етап ХІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвячений Шевченківським дням, під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої». Переможці цього етапу конкурсу будуть брати участь у заключному його етапі.

Планується проведення обласної історико-краєзнавчої експедиції учнівської молоді «З Кобзарем у серці»». Експедиція присвячується 200-річчю Т.Г.Шевченка і буде тривати з січня 2013 року до травня 2014 року.

Головним управлінням освіти і науки облдержадміністрації спільно з Всеукраїнським благодійним фондом «Дитячий світ», за підтримки Почесного президента ПАТ «Азот» Валентини Жуковської, проводиться робота щодо підготовки та проведення у березні 2013 року шкільного мистецького фестивалю-конкурсу «Шлях до Тараса», присвяченого 200-річчю з дня народження Т.Г.Шевченка. До участі у фестивалі запрошуються учні загальноосвітніх та вихованці позашкільних навчальних закладів області. У рамках фестивалю будуть проведені такі заходи: художній конкурс «НЕОФІТИ», брейн-ринг на тему «Відомий і невідомий Шевченко», творчий конкурс юних художників «Кобзарева криниця» та інші.

На виконання Указу Президента України від 11.04.2012 №257 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річя від дня народження Т.Г.Шевченка», розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.07.2012 №433-р «Про реорганізацію навчальних закладів» Головним управлінням освіти і науки облдержадміністрації проводиться робота щодо сприяння у створенні у м. Каневі вищого навчального закладу з підготовки фахівців гуманітарного профілю.

2 березня 2012 року в приміщенні Черкаського обласного краєзнавчого музею в рамках кінофестивалю «Назустріч 200-річному ювілею Т.Г.Шевченка» відбулось відкриття виставки архівних документів «105 років з часу виходу першого повного видання поетичних творів Т.Г.Шевченка під назвою «Кобзар» (1907)». 6 березня 2013 року в читальному залі держархіву області заплановано відкриття виставки архівних документів до 199-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. На сайті Державного архіву області представлені до уваги громадськості електронні версії виставок архівних документів, присвячених Великому Кобзарю.

shpola.gov.ua
Опубліковано у Без рубрики. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *