Загроза! У Шполянському районі нашестя мишоподібних гризунів

Надзвичайну загрозу посівам сільськогосподарських культур можуть створити мишоподібні гризуни. Якщо їх не знищити, то за сприятливих умов узимку й навесні вони можуть швидко розмножуватись і завдавати великої шкоди посівам. Із мишоподібних гризунів в посівах Шполянського району переважають полівки (звичайна і гуртова) та миші (курганчикова, польова, лісова, жовтогорла). Найбільш чисельна й шкодочинна звичайна сіра полівка, яка поширена на всій території області.

В боротьбі з мишовидними гризунами необхідно вживати таких заходів:
– систематично контролювати чисельність шкідників на полях, у скиртах соломи, в кагатах буряків і картоплі. Обстежувати посіви, лісосмуги, обочини доріг і в разі виявлення гризунів вживати заходи для їх знищення.Серед таких заходів найважливішим є агротехнічний: збирання без втрат врожаю, вчасна і якісна зяблева оранка, які позбавляють гризунів корму та надійного сховища.

Ні в якому разі не слід припиняти боротьбу з гризунами й тоді, коли на полях випаде сніг. Якщо сніговий покрив неглибокий, помітні підснігові ходи й нірки, тож треба розкладати в них принади. Найефективнішим і найекономічнішим методом боротьби з гризунами є застосування родентицидів: (Бактороденцид, Роденфос, Шторм, Бродіфакум, ратиндан) і аміачної води.

Увага! Роденфос порошок, фосвіт, щурин – 80% порошок фосфіду цинку – отрута гострої дії і використовується тільки для централізовано виготовлення принад в боротьбі зі щурами, мишами, іншими гризунами. На оброблених площах ставлять таблички з написом «Обережно! Отрута», які необхідно залишати на оброблених полях на термін не менше 15 діб з дати проведення дератизаційних заходів. Випас худоби на оброблених площах забороняється до закінчення вказаного терміну.

Роденфос – готова до застосування зернова принада з вмістом 2,5% фосфіду цинку технічного, 3% соняшникової олії та 94,5% зерна. Розкладають її в нірку в кількості 3 грами з подальшим обов’язковим засипанням входу в нірку невеликою кількістю землі та її обов’язковим притоптуванням.

Даний прийом має бути неухильно витриманий та виконаний так, як залишення хоч б невеликої кількості отрути біля нірки може привести до загибелі мігруючих перелітних птахів, диких тварин, тощо.

Доводимо до відому керівників сільськогосподарських підприємств всіх форм власності, що в разі виявлення на їх полях загиблих птахів або тварин будуть негайно обраховані збитки і відповідальні особи будуть притягнуті навіть до кримінальної відповідальності.

Не допускається застосування отруєних принад біля тваринницьких та птахівничих об’єктів в радіусі 500 метрів, у місцях концентрації диких тварин та птахів (лісосмуги, береги водоймищ та річок, а також землі, що до них прилягають в радіусі 200 метрів).

На цих об’єктах рекомендовано застосовувати біологічний препарат Бактороденцид (зерно, заражене бактеріями мишиного тифу). Застосовують його в дозі 2 г в нору. Препарат ефективний проти всіх видів полівок, хатньої та лісової мишей. А от польовій миші бактерії мишиного тифу, що містяться на лушпинні зараженого зерна, не страшні, бо вона не їсть зернину, а вигризає її середину.

Шторм, 0,005%, воскові брикети, – препарат на основі зерна з діючою речовиною флокумафен, що належить до групи антикоагулянтів крові. Застосовують у нормі 0,7-1,5 кг/га. Смерть гризунів від великої кровотечі настає через 3-10 днів. Шторм дозволений для роздрібного продажу проти хатньої миші та пацюків.

Аміачну воду проти полівок застосовують у дозі 150-200 г в нору, а потім землю добре притоптують.

Під час застосування отруєних принад необхідно суворо дотримуватися регламентів застосування пестицидів, встановлених санітарними правилами та правилами охорони праці і особистої гігієни.

За матеріалами :  shpola.gov.ua